W ostatnich czasach bardzo modny stał się cukier trzcinowy, pozyskiwany z trzciny cukrowej. Można spotkać go bez problemu na sklepowych półkach, występuje w kilku rodzajach i nie każdy wie, że brązowy, trzcinowy, nierafinowany, Demerara to nie do końca to samo. Uważać też trzeba na podróbki, które producenci barwią karmelem lub melasą, by ze zwykłego białego cukru zrobić brązowy. Musimy jednak pamiętać, że każdy cukier jest zbędny dla naszego organizmu i czy będzie to biały cukier buraczany, czy ten trzcinowy to i tak powinniśmy go unikać.
Najbardziej wyraźna różnica między cukrem białym a tym nierafinowanym trzcinowym występuje w procesie jego pozyskiwania. Ten najpopularniejszy w Polsce, czyli biały wytwarza się z buraków cukrowych i jest on najczystszy chemicznie, ponieważ zawiera >99,8% sacharozy. Cukier trzcinowy nierafinowany, który uważamy za zdrowszy zawiera tylko 2% mniej czystej sacharozy, czyli około 97%. Jednak to producenci, zawyżając cenę cukru trzcinowego, wmówili Nam, że jest on o wiele zdrowszy i to właśnie nim powinniśmy słodzić na co dzień swoje kawy, herbaty, wypieki. Nie mogę jednak zrozumieć skąd tak wygórowana cena skoro proces produkcji cukru nierafinowanego jest krótszy. Nie trzeba go dokładnie oczyszczać.
Żeby to wszystko zebrać w jedną całość i już nie gubić wśród nazw w sklepie, cukier możemy podzielić następująco:
1. CUKIER BIAŁY
Jest on wyprodukowany z buraka cukrowego, rafinowany, czyli od cukru w trakcie produkcji oddzielana jest melasa (taki ciemnobrązowy syrop, wykorzystywany później do innych celów), w którym są substancje odżywcze pochodzące z buraków. Zawiera nie mniej niż 99,8% sacharozy i ma postać białych, pięknie mieniących kryształków. Możemy go kupić w formie sypkiej, zazwyczaj w kilogramowych torebkach, w formie kostek lub innych udziwnień, np. na patyczkach. Cukier biały może bardzo dobrze udawać cukier trzcinowy nierafinowany, jeśli zostanie zabarwiony karmelem lub melasą!
2. CUKIER BRĄZOWY
To nic innego jak biały cukier z buraka cukrowego tylko nieco inaczej wyprodukowany. Mówiąc najprościej bo białego cukru dodaje się melasę (którą poprzednio oddzielono) i ponownie wysusza się kryształki. Mają one wtedy ładny brązowo-złoty kolor, kojarzony przez większość konsumentów jako cukier zdrowy - zdrowszy. Napomknąć trzeba, że kosztuje on już znacznie więcej i po prostu najczęściej za niego słono przepłacamy.
Taki udawany brązowy cukier można nawet zrobić sobie samemu w domu. Wystarczy do zwykłych białych kryształków dodać karmelu (tyle żeby uzyskać pożądany kolor) i wysuszyć go, aby nie był posklejany.
3. CUKIER TRZCINOWY NIERAFINOWANY
Produkowany jest z trzciny cukrowej. Nie jest od poddawany oczyszczaniu, więc zawiera nieco więcej składników odżywczych niż ten czysto biały. Brązowy kolor zawdzięcza melasie, która nie jest usuwana. Możemy nazwać go "zdrowszym", ponieważ poprzez pominięcie procesu oczyszczenia zawiera on między innymi żelazo, magnez, potas, wapń. Na przykład przeciętna zawartość potasu w białych cukrach to około 30ppm, natomiast w cukrach nierafinowanych od 100-1200ppm. Należy jednak pamiętać, że cukier nierafinowany to w dalszym ciągu sacharoza prawie w czystej postaci. Zyskuje on jednak, poprzez większe wartości odżywcze.
DEMERARA, to nazwa często spotykana na opakowaniach z brązowym cukrem, oznacza ona tylko tyle, że rodzaj cukru w pudełku jest grubszy. Mówiąc kolokwialnie kryształki, które widzimy na łyżeczce są większe. Ot cała zagadka nazwy demerara.
Jeżeli porównać by kaloryczność cukru białego i cukru trzcinowego nierafinowanego (nie mówię o brązowej podróbce) to też nie ma wielkiej różnicy.
100g cukru nierafinowanego to 373 kcal;
100g cukru białego to 396 kcal.
Podsumowując jeżeli wybieracie cukier trzcinowy to zwracajcie uwagę, żeby był nierafinowany (polecam przeczytać dokładnie skład), nie traktujcie go jako dużo zdrowszego i nie używajcie go w zwiększonych ilościach. Tuczy on tak samo jak ten biały, a różnica między nimi polega tylko na procesie produkcyjnym, gdzie ten trzcinowy jest nieco zdrowszy, ponieważ jest nieoczyszczony. Warty podkreślenia jest jeszcze fakt, że mi osobiście bardziej smakuje cukier trzcinowy nierafinowany, ma dla mnie głębszy smak i nadaje mojej kawie fajny posmak. Dlatego nadal będę używać go do małej czarnej, nie zamierzam jednak przepłacać i używać go w wypiekach, ponieważ w ciastach nie wyczułam jego karmelowego aromatu - smakował tak samo jak ten biały. Wiem, że możecie pisać, że mimo wszystko ma on więcej tych dobrych pierwiastków i jest zdrowszy, jednak wydaje mi się, że żelazo, potas, magnes itp. można znaleźć w innych produktach, a szukanie ich w cukrze jest lekko niedorzeczne.
ja w ogóle nie słodzę i dobrze mi z tym ;)
OdpowiedzUsuńjakbym słodziła to wybrałabym cukier trzcinowy :)
Pozdrawiam,
Fit
______________________
www.fashionbyfit.blogspot.com
fajnie opisane ja wolę nie słodzić ale różnie raz słodzę raz nie jak mi wygodnie ciekawe czy miód jest zdrowszym słodzikiem od cukru trzcinowego ?
OdpowiedzUsuńMiód traci swoje właściwości przy kontakcie z wysoką temperaturą. Jeśli już chcecie do swojej diety włączyć zdrowy cukier to postawcie na ksylitol. Polecam do słodzenia napojów, pieczenia, do słodzenia lodów domowych, naleśników itd. :)
OdpowiedzUsuńChyba, że sobie szybko tę herbatę wypijesz, a nie będziesz czekał kilku godzin: http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1806
UsuńKsylitol zabija drożdże. Więc do drożdżowych ciast odpada.
UsuńKsylitol wybija florę bakteryjną w organizmie. Nie można go stosować w dużych ilościach.
Usuńwłaśnie dlatego przy zbyt duzej ilości ksylitolu występuje biegunka
UsuńA co to jest ksilitol? Twór chemiczny? Ja wolę stewie.
Usuńa internet masz ? to sprawdź, a nie zadajesz zbędne pytanie. to cukier brzozowy.
Usuńostatnio z ciekawości kupiłem.
bardzo łatwo się rozpuszcza, w smaku nijaki, jakby mniej słodki. zabójczo drogi.
dodaje go troszkę do kakao z mlekiem, właściwie to i bez cukru mogę pić... myślę że nie warto ze względu na cenę.
podobno ma właściwości przeciw próchnicze i można z niego zrobić pastę do zębów.
A czemu nie napisali o formalinie używanej do wybielania cukru buraczanego? Cukier buraczany po wyrafinowaniu nie jest biały.
OdpowiedzUsuńto prawda bez wybielenia jest żółtawy.......
UsuńKsylitol to nic innego jak alkohol tylko nikt o tym nie mówi
UsuńMagnez, a nie magnes.To zasadnicza różnica ten pierwszy to pierwiastek!!!!!!!!!!!!!! i chyba o to chodziło. Ludzie litości.Jak piszemy artykuły, to powinniśmy wiedzieć o czym. Prawda?
OdpowiedzUsuńFakt - błąd. Już poprawiony :) Dzięki
UsuńMagnez ...nie magnes - ot i zwykła pomylka ale żeby od razu wzywać LITOŚCI ? Proponuję Tobie herbatkę z melisy ... Tak na uspokojenie ... Oczywiście bez cukru. Pozdrawiam.
UsuńZ tą demerarą to serio? Nazwa pochodzi od kolonii, w której pierwotnie zbierano trzcinę na ten cukier. A muscovado to wg tej teorii co? Super wielkie kryształy?;)
OdpowiedzUsuńCukru używam tylko do kawy, i też od paru lat używam trzcinowego, polecam również!
OdpowiedzUsuńJa tak prawdę mówiąc kawy nie słodzę,ale jak pije z dodatkami o kardamon z cynamonem to dodaje dosłownie szczyptę trzcinowego,do herbaty też dodaję jeśli jest z cytryna
UsuńTylko Xylitol nic innego, jeśli słodzić ktoś musi.
OdpowiedzUsuńwyższa cena wynika raz z kosztów transportu a dwa z wysokich ceł, które mają chronić europejski cukier z buraków przed zamorską konkurencją.
OdpowiedzUsuńA ja słodzę zupełnie od nie dawna cukrem trzcinowym,ponieważ ma smak i zapach specyficzny,co mi bardzo odpowiada.Moje zdanie na temat cukrów biały czy brazowy i ich własciwosciach uważam że nikłe róznice,cukier to cukier.Poprostu kto co lubi,pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuńracja!
UsuńKsylitol zamiast czegokolwiek związanego z cukrem polecam poczytać i zdrowo żyć ;)
OdpowiedzUsuńKsylitol pewnie jest ok, ale skąd wziąć na to kasę...
OdpowiedzUsuńnp. pracując
UsuńNo własnie ksylitol 23 zł za 0,5 kg to jakaś porażka:(
OdpowiedzUsuńNo ja używam tego brązowego bo nie mogę się przekonać do owsianki bez cukru więc jako ,że cukier brązowy jest trochę zdrowszy to używam go :)
OdpowiedzUsuńhttp://zyj-zdrowo-wygladaj-bombowo.blogspot.com/
Moim zdaniem jest za mała różnica by przepłacać tyle pieniędzy.
OdpowiedzUsuńCena cukru w Tesco w Irlandii: biały Tesco -1,19 euro, trzcinowy Demerara Tesco-1,49euro
OdpowiedzUsuńw Tesco w Polsce: biały Tesco - 1,79 PLN , trzcinowy Demerara Tesco -9,98 PLN
To jakaś paranoja taka różnica cen w tym samym sklepie, w dwóch państwach Unii.
Zarobki w Irlandii w euro takie jak w Polsce w złotówkach i porównywać się powinno 1 do 1 ,ale jak zaczynam porównywać ceny i zarobki, to nie mogę uwierzyć że jednak w Polsce ludzie jeszcze żyją.
Dzięki że jesteś. Trzeba to nagłaśniać wszem i wobec. Pozdrawiam
UsuńGratuluję ogólnego stwierdzenia ze cukier jest zbędny. .. W takim razie hipoglikemia to wymysł, a glukoza czyli podstawowy pokarm mózgu ludzkiego to trucizna... Spróbuj odrzucić wszystkie cukry. Zobaczymy jak długo pociagniesz..
OdpowiedzUsuńdomyślam się,że chodziło o cukier w czystej postaci.cukry potrzebne do pracy mózgu są np w ziemniakach (rozkład skrobii, która też jest cukrem).a cukier oczyszczony prowadzi do masy chorób i bez wahania powiem , że to śmierć
UsuńLudzki organizm potrafi sobie sam potrzebna glukoze stworzyc...
Usuńale mózg lubi tą dostarczaną z pożywieniem :)
UsuńTaaaa, szczególnie ziemniaki. Ryż jest lepszy jak już coś pod kątem skrobi, w sumie chyba niemal najlepszy. Tylko potraktować alfa- i beta-amylazą (w domu to całkiem proste i niedrogie, a i w dodatku bywają w naszej ślinie) i mamy sporo słodyczy. Jak już trzeba ziemniaki to pozwól im zamarznąć, skrobia się scukrzy i będzie słodko.
OdpowiedzUsuńSwoją drogą ludzki organizm potrafi sobie wyprodukować niezbędne mu dawki etanolu, co prawka śladowe ale jednak.
http://weirdscience.eu/Wykrywanie%20amylazy.html
Też kupiłam cukier brązowy ,ale ciągle nie mogę się przekonać który lepszy .
OdpowiedzUsuńOsobiście sugerujemy aby zrezygnować z cukru na rzecz miodu. Zapraszamy w tym celu do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawione są wyniki badań: http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/632/lyzeczka_miodu_a_lyzeczka_cukru.html
OdpowiedzUsuńA ja probowalam juz wszystkim zastąpić cukier, ale ze wzgledu na wysoki koszt pozostalam prxy bialym cukrze.Jak narazie mam 62 lata i jakos funkcjonuje bez powazniejszych chorob.A kiedys i tak trzeba umrzeć.
OdpowiedzUsuńMoże wyższa cena cukru trzcinowego wynika z obecności melasy, która mogłaby być przez producentów jeszcze wykorzystana, ale w tej sytuacji wkalkulowują oni w produkt z melasą to, co mogliby zarobić na jej dalszym przetwórstwie.
OdpowiedzUsuńProszę spróbować cukru bananowego - to dopiero cud miód
OdpowiedzUsuńCukier trzcinowy niweluje kwaśny smak kawy, właśnie się na niego przerzuciłam- polecam ;)
OdpowiedzUsuńa nie prościej zmienić kawę, na taką która nie jest kwaśna ? (wynika to z palenia kawy)
Usuńa poza tym poczytaj o sposobie zaparzania kawy bo to też ma wpływ.
dobra świeżo mielona kawa najlepiej smakuje bez cukru, bez względu czy to jest czarna czy z mlekiem.
pamiętam jak jakieś hmmm 20 lat temu(?) bywał w domu prawdziwy nierafinowany cukier z buraków w dużych workach (nie pamiętam chyba 25kg?)
OdpowiedzUsuńzapach miał tak intensywny że całe pomieszczenie nim przenikało, trzymany był przez to na strychu :)
to co teraz w sklepach jest sprzedawana jako "brązowy" to śmiech na sali. zamiast przepłacać to już wolę ten biały...
zresztą staram się omijać cukier.
Kiedyś dystrybutorzy podawali na kraj pochodzenia cukru. Był to Mauritius. Obecnie jako producenta podaje tylko Sante A. Kowalski? Czyżby pan Kowalski produkował ten cukier? Dlaczego nie ma rzetelnej informacji? Co na to UOKiK? Przecież na towary importowane jest wymóg podawania kraju pochodzenia produktu. Czyżby jakiś przekręt?
OdpowiedzUsuńU nas jakoś tak się przyjęło używanie cukru trzcinowego zamiast białego, chociaż ostatnio zamówiłam z ekopiramidy cukier kokosowy i chcę sprawdzić jego jakość i to czy rzeczywiście jest lepszy od dwóch pozostałych. Mieliście z nim do czynienia?
OdpowiedzUsuńCukier w workach to idealne rozwiązanie dla firm i producentów spożywczych, którzy potrzebują dużych ilości wysokiej jakości cukru. Worki dostępne są w różnych pojemnościach, co ułatwia dopasowanie zamówienia do indywidualnych potrzeb. Hurtowa sprzedaż zapewnia konkurencyjne ceny i stałe dostawy. Sprawdź ofertę cukru w workach i zamów produkt dopasowany do Twojego biznesu.
OdpowiedzUsuń